Нардепи від Херсонщини у Верховній Раді підняли питання вивезення з Херсона небезпечного чорногорського піску

Депутати Верховної Ради підтримали звернення народних депутатів від Херсонщини Олексія Ковальова та Павла Павліша до Президента України щодо можливих правопорушень проти довкілля та дій (або бездіяльності) посадових осіб Херсонської міськради та правоохоронних органів стосовно ситуації на території  херсонського сміттєзвалища.

Перед розглядом питання Олексій Ковальов написав на своїй сторінці в «Фейсбуці»: «Разом із Павлом Павлішем звернулися до Президента України стосовно чорногорського піску в Херсоні. Оскільки ні місцева влада, ні органи виконавчої чи центральної влади нічого так і не зробили, щоб незаконний вантаж із токсичними відходами було прибрано з нашої країни. Враховуючи катастрофічні наслідки бездіяльності влади, що можуть призвести до екологічної катастрофи в туристичному та аграрному регіоні, необхідно терміново і рішуче діяти — утилізувати його або відправити назад. Сподіваюся на невідкладну реакцію».

Це звернення підтримали 276 народних депутатів.

Нагадаймо, вже більше року не території херсонського порту знаходиться небезпечний вантаж — чорногорський пісок, який завезли з Чорногорії не без згоди колишнього мера Херсона. Цей вантаж збиралися захоронити на місцевому сміттєзвалищі. На той час оператором міського сміттєзвалища було Товариство з обмеженою відповідальністю «ТД «Ітака». У соцмережах був оприлюднений «гарантійний лист», начебто підписаний міським головою з приводу ввезення відходів. Небезпечність чорногорського пічку підтверджено лабораторними випробуваннями.

За висновками експертів, небезпечний вантаж розміщати на звалищі побутових відходів заборонено. Це суперечить усім українським та міжнародним законам, адже в Україні просто немає підприємства, яке могло б утилізувати такі відходи.

Європейський союз виділив 50 мільйонів євро, щоб чорногорський пісок транспортувати й утилізувати на заводі в Іспанії. Та замість цього токсичні відходи чомусь вирушили до Херсона, і вже більше року знаходяться на території ДП «Херсонський морський торгівельний порт» в самому центрі міста під відкритим небом.

Справа щодо ввезення цього вантажу дуже в’яло розслідується правоохоронними органами.

Депутати попереднього скликання Херсонської міськради через скандал в пресі на сесії підтримали створення комунального підприємства «Екополіс», яке б мало замінити оператора міського сміттєзвалища ТОВ «ТД «Ітака», з яким пов’язано чимало скандалів. Однак нічого не відбувається. Натомість на початку січня 2021 року в засобах масової інформації повідомили про факт використання дитячої праці на міському сміттєзвалищі.

Крім того, на території херсонського сміттєзвалища з’явилася ще одна приватна фірма — Товариство з обмеженою відповідальністю «Кліар енерджі-Херсон», яка без дозволу Херсонської міськради займається  видобутком та переробкою біогазу, який в подальшому використовують для генерації електроенергії та реалізації її по «зеленому тарифу». Однак при цьому зазначене підприємство за провадження даної діяльності не сплачує коштів до бюджету Херсонської територіальної громади, маючи мільйонні прибутки.

Завдяки народним депутатам від Херсонщини на проблему з чорногорським піском звернуть увагу урядовці. Також чекаємо реакцію місцевої влади.